Chakra Bracelet 10mm
| Weight | 24 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 10 × 10 mm |
| Gemstone | Black Onyx, Lapis lazuli, Red Agate, Red Jasper, Rose Quartz, Tiger Eye, Turquoise, White Howlite |
| Chakra | Crown Chakra, Heart Chakra, Root Chakra, Sacral chakra, Solar Plexus Chakra, Third Eye Chakra, Throat Chakra |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Happiness, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, Motivation, New Beginnings, Passion, Prosperity, Protection, Radiance, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Clear Quartz Chips Bracelet
| Weight | 8 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Chakra Stack Bracelet
| Weight | 13 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Chakra | Crown Chakra, Heart Chakra, Root Chakra, Sacral chakra, Solar Plexus Chakra, Third Eye Chakra, Throat Chakra |
| Gemstone | Black Agate, Red Agate, Tiger Eye, Turquoise, Unakite, White Howlite |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Happiness, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, Motivation, New Beginnings, Passion, Prosperity, Protection, Radiance, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Mix Keshi Pearl Necklace
| Weight | 27.06 g |
|---|---|
| Dimensions | 406 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | Crown Chakra, Heart Chakra, Root Chakra, Sacral chakra, Solar Plexus Chakra, Third Eye Chakra, Throat Chakra |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Happiness, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, Motivation, New Beginnings, Passion, Prosperity, Protection, Radiance, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Mix Keshi Pearl Necklace
| Weight | 35.45 g |
|---|---|
| Dimensions | 406 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | Crown Chakra, Heart Chakra, Root Chakra, Sacral chakra, Solar Plexus Chakra, Third Eye Chakra, Throat Chakra |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Happiness, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, Motivation, New Beginnings, Passion, Prosperity, Protection, Radiance, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Amethyst and Howlite Bracelet 6mm
| Weight | 9.78 g |
|---|---|
| Dimensions | 177 × 6 × 6 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Meditation, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Chakra Stack Bracelet
| Weight | 13 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Chakra | Crown Chakra, Heart Chakra, Root Chakra, Sacral chakra, Solar Plexus Chakra, Third Eye Chakra |
| Gemstone | Black Agate, Red Agate, Rose Quartz, Tiger Eye, Turquoise, White Howlite |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Happiness, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, Motivation, New Beginnings, Passion, Prosperity, Protection, Radiance, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
7 Chakra Stone Bracelet
| Weight | 10 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | Crown Chakra, Heart Chakra, Root Chakra, Sacral chakra, Solar Plexus Chakra, Third Eye Chakra, Throat Chakra |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Happiness, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, Motivation, New Beginnings, Passion, Prosperity, Protection, Radiance, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Chakra Healing Bracelet
| Weight | 13 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | Black Agate, Howlite, Lapis lazuli, Lava Stone, Red Agate, Tiger Eye, Turquoise, Unakite |
| Chakra | Crown Chakra, Heart Chakra, Root Chakra, Sacral chakra, Solar Plexus Chakra, Third Eye Chakra, Throat Chakra |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Happiness, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, Motivation, New Beginnings, Passion, Prosperity, Protection, Radiance, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Chakra Bracelet 8mm
| Weight | 13 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | Lapis lazuli, Lava Stone, Red Agate, Rose Quartz, Tiger Eye, Turquoise, White Howlite, Yellow Calcite |
| Chakra | Crown Chakra, Heart Chakra, Root Chakra, Sacral chakra, Solar Plexus Chakra, Third Eye Chakra, Throat Chakra |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Happiness, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, Motivation, New Beginnings, Passion, Prosperity, Protection, Radiance, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Black Tourmaline Pendant
| Weight | 9.5 g |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 15 × 5 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, New Beginnings, Passion, Protection, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Tiger Eye & Turquoise Bracelet
| Weight | 20 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, New Beginnings, Passion, Protection, Spirituality, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Mix Bead Bracelet
| Weight | 20 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Chakra | |
| Gemstone | |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, New Beginnings, Passion, Protection, Spirituality, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Azurite Bracelet 8mm
| Weight | 16.60 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Brand | SokoGems |
| Intention | Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Motivation, Passion, Spirituality |
Lapis Lazuli Bracelet 10mm
| Weight | 32 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 10 × 10 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Brand | SokoGems |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Protection, Spirituality |
Watermelon Tourmaline Chips Bracelet
| Weight | 17 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 6 × 6 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Abundance, Anxiety and Stress, Clarity, Cleaning aura, Creativity, Faith, Fertility, Finance, Focus, Grounding fear, Happiness, Health and Wellness, High vibration, Inspiration, Love and happiness, Luck and Fortune, Meditation, New Beginnings, Passion, Protection, Spirituality, Vision, Wealth and Success |
| Brand | SokoGems |
Larimar Chips Bracelet
| Weight | 18 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Protection, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Denim Lapis Lazuli Necklace 10mm
| Weight | 65 g |
|---|---|
| Dimensions | 445 × 10 × 10 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Protection, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Dumortierite Necklace 8mm
| Weight | 40 g |
|---|---|
| Dimensions | 445 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Protection, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Denim Lapiz Lazuli Necklace 8mm
| Weight | 45 g |
|---|---|
| Dimensions | 445 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Protection, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Lapis Lazuli Bracelet 8mm
| Weight | 20 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Protection, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Dumortierite Bracelet 8 mm
| Weight | 18 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Apatite Bracelet 8 mm
| Weight | 19 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Lapis Lazuli Chips Necklace
| Weight | 30 g |
|---|---|
| Dimensions | 445 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Protection, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Iolite Chips Necklace
| Weight | 30 g |
|---|---|
| Dimensions | 445 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Lapis Lazuli Chips Bracelet
| Weight | 8 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Protection, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Iolite Chips Bracelet
| Weight | 8 g |
|---|---|
| Dimensions | 178 × 8 × 8 mm |
| Gemstone | |
| Chakra | |
| Intention | Clarity, Creativity, Focus, High vibration, Inspiration, Spirituality |
| Brand | SokoGems |
Our lives are filled with a variety of obstacles, it sounds like we are riding on an emotional roller coaster with multiple highs and lows. Occasionally, we find ourselves in desperate need of guidance and answers. Use crystals to enhance your spirituality and connect with your intuition.
Connect along with your guardian angels and start to feel the divine vibration of the angelic realm.
Increase your faith and improve the standard of your emotional well-being. Work together with your crystals and start your spiritual healing journey.
Amethyst: Tap into your intuition with the attractive energy of this stone. Wear amethyst around your neck to extend your intuition.